Alternatívna medicína

Klasická homeopatia nie je alternatívna medicína

Všetko, čo nie je oficiálne podporovaná liečba sa zvykne označovať ako alternatívna medicína. Na tomto by nebolo nič zlé, keby v zárodku tohto pojmu nebola základná logická chyba. Napríklad čo takí Číňania? Iste ani netušia , že už vyše 3000 rokov sa liečia alternatívne.

Pripomína  to vtip o Angličanovi, ktorý je presvedčený o tom , že nie on ,ale všetci ostaní žijú za kanálom…
Od čias, kedy medicína stratila svoj zákonom podporovaný monopol, je všetko iné , ako  medicína označované za alternatívne. Nie je náhodou  ona  práve ten  „angličan“? Pozrime sa na to aj „z druhej strany kanála“. Súčasná medicína (alopatia), metóda orientovaná na odstránenie symptómu, diagnózy, choroby, atď. sa všemožne snaží presvedčiť, že je to práve ona, ktorá prevzala zástavu stredovekého púšťania žilou, vyháňania diabla, bylinkárstva  a víťazne sa zmocnila ochrany nášho zdravia. Ak ste sa niekedy ocitli v nemocnici ,  tak ste pri vizite pána primára počuli, že tu je ten „apendix“, alebo niečo iné „latinsko-záhadné“. Alebo snáď ste počuli napr: „Tu je ten pán (pani), ktorý zo stresu v zamestnaní a pre manželské problémy dostal psoriázu (alergiu, nádor, vred???) “ Určite nie. Je to dané odlišným pohľadom na pacienta.

Prekvapilo by vás, keby sa lekár pri žalúdočnom vrede pýtal, či ste náhodou nemali partnerské problémy..? A takéto a podobné otázky sa bude pýtať klasický homeopat. To preto, lebo na rozdiel od diagnózy sa bude snažiť pochopiť , čo vo vás – v človeku , ako celku spôsobilo, že sa zjavili tie, či oné problémy.

Tento prístup k hľadaniu príčiny onemocnenia používal už Hyppokrates. Presne ten istý, ktorý sa vyskytuje v prísahe . Škoda, že v prísahe je použitá len časť pôvodnej prísahy veľkého otca medicíny. Tá druhá časť sa celkom do dnešného sveta nehodí. Ale kto by predsa len chcel, na Wikipédii si ju môže celú prečítať. Podstatné je to, že tak ako Hyppokrates,  aj čínska medicína  a ajurvéda v Indii tak aj klasická homeopatia dnes, vychádzajú hlavne z toho, že vnímajú človeka ako celok .Nielen ako fyzické telo, ale aj ako duchovnú bytosť. Práve zložité prepojenie fyzického a duchovného  je predmetom všetkých „alternatívnych“ – tí praví nealternatívni nám predpisujú napravo-naľavo chemické vzorce, aktívne látky – nech sa ten zhluk orgánov a končatín „vylieči“.

Víťazstvo chémie nemá dlhú históriu – je to slabých 200 rokov – presne toľko koľko popri našej medicíne existujú tie 3000 ročné alternatívne. Homeopatia od svojho vzniku až po dnešok existuje tiež vyše 200 rokov. V jej zrode stál nemecký lekár Samuel Hahnemann, ktorý sa sklamal v jemu  súčasnej medicíne. Jeho myšlienky sú priamym pokračovaním  zásad Hyppokrata. Preto aj  je klasická homeopatia metódou európskou. Veľkej úcte sa teší napríklad v Anglii , kde jej stúpencom a prominentným pacientom je samotná anglická kráľovná. Jej rodina a predtým aj jej kráľovná matka sa  vďaka homeopatii chvália dlhovekosťou a dlhým aktívnym životom.
Pojem alternatívna by preto nemal znamenať preferovanie jednej metódy a doplnkovo tých „iných“, ale správne by mal znamenať výber medzi rovnocennými.

Potrebujete sa poradiť?
Kontaktujte nás